Beksiński w Legnicy

Do 1 marca w legnickiej Galerii Ring zobaczymy wystawę pt. „Od fotografii do fotomontażu komputerowego” jednego z najsłynniejszych polskich twórców, Zdzisława Beksińskiego.

To ponad 60 niedużych prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, które po śmierci mistrza, zapisem testamentu, stało się głównym spadkobiercą jego dorobku. Legnicka ekspozycja pokazuje głównie czarno-białe kadry z wczesnego okresu twórczości Beksińskiego czyli lat 50. i 60. XX w. oraz komputerowe fotomontaże ostatniej dekady lat twórczości artysty. Została zorganizowana we współpracy z bydgoską Agencją Zegart. Na finisażu, który zaplanowano na 1 marca br. o godz. 17.00 jednym z gości będzie jej założyciel, organizator wystaw i popularyzator fotografii, Jerzy Zegarliński.

Prezentację tej mało znanej odsłony twórczości Beksińskiego, a jednocześnie najbardziej dla niego charakterystycznej (rozpoczynał karierę artystyczną jako fotografik) wzbogaci projekcja kilku materiałów dokumentalnych. Dwa z nich – pochodzące także z muzeum sanockiego – będą towarzyszyły wystawie na co dzień. „17 chwil z życia Zdzisława Beksińskiego” to kilkunastominutowy obraz z 2006 roku, zrealizowany niecały miesiąc przed 76 urodzinami i tragiczną śmiercią artysty. Drugi film prezentuje archiwalne zdjęcia i opowiada w skrócie historię życia Beksińskiego, zaczynając od dzieciństwa spędzonego w Sanoku, poprzez lata studenckie, po poszczególne etapy dojrzałej działalności artystycznej.

Trzeci film to stosunkowo świeży (2017) obraz pełnometrażowy, zatytułowany „Beksińscy. Album wideofoniczny”. Ten dokumentalny dramat rodzinny został zrekonstruowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych. Ukazuje pozornie, codzienne przedwczesne przerwane życie trojga ludzi, dając obraz szalenie osobisty, szokujący i autentyczny. Ponieważ film ten ma dość wstrząsający wydźwięk i trwa prawie półtora godziny, organizatorzy postanowili zaprezentować go na specjalnej projekcji. Odbędzie się ona we wtorek 5 marca br. o godz. 16.00 w Galerii Ring (Rynek 12).

Wystawa „Od fotografii do fotomontażu komputerowego” czynna jest do 10 marca, od wtorku do soboty, w godz. 11.00-17.00. Wstęp na zwiedzanie ekspozycji oraz wydarzenia towarzyszące (finisaż 1 marca oraz projekcję filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny” 5 marca) – wolny. Zapraszamy.